Free xml sitemap generator

Buildings and Renovations

Shop Local for Better Prices on Nuts and Bolts

3 Oct , 2014  

langley-BC-Fastener-store-pic This is a plug for a local business that gave me some good advice and the prices were impressive. I didn’t get anything free, but I didn’t get gorged either. I don’t mind pay more for a better product, but nothing is worse than paying more a product (and think you got a good deal!) then find it somewhere else much cheaper. For example, I went to the big orange store and purchased (4) 1/2″ x 7″ hot dip galvanized, bolts for $4.69 each. The store only had four bolts in-stock and I took the last of them. The next day, I was talking to a neighbour about what I paid (at that time, I thought it was a good deal) and they said to check out BC Fastener and Tools (2000) Ltd. I dropped by the store nearest to my work and found the same bolt, manufacturer and size for $1.16! Wow! that was a difference of $3.53! That’s a huge saving, especially when I had to buy 13 more bolts. (13) x $4.69= $60.97 or (13) x $1.16= $15.08 That is a big difference!

It might sound petty to some people, but the $45.89 in savings, could go towards amping up the  deck project with some finishing touches. For example, add more boards to the stairs, LED lights on the railing or put the money towards another project.

It all adds up, shop around before you start a project.

, , , , ,

Buildings and Renovations

Great Lumber Deal, Buying Bulk and Gift Cards

12 Aug , 2014  

Screen shot 2014-08-12 at 12.18.43 PM The following video will hopefully show people how to find deals on lumber and hardware for big projects. It doesn’t hurt to hunt around the local lumber yards and find materials that at first might look bad, but after some elbow grease, can be new again.

The lumber used for this deck project is Western Red Cedar. I like it because it’s naturally resistant to bugs and rot, but, it cost quite a bit more than pressure treated. It’s high in demand and hard to find for a good price. Three years ago, I purchased it at 50 cents a lineal foot, now the average price is $1.70. Wow! That hurts the budget.

, , , , , , , , ,

%d bloggers like this: